Atgal

Koks gesintuvas reikalingas automobiliui ir namams?

Daugelis žmonių, norėdami pasirūpinti tinkama priešgaisrine sauga savo automobilyje ar namuose, susiduria su problema – nežino, kokį gesintuvą pasirinkti. Iš tiesų šiuo metu rinkoje galima rasti tikrai ne vieną gaisro gesinimo priemonę, tad pasiklysti tokioje jų gausoje dažnai gali būti visai nesunku. Kad viso to išvengtumėte, šiame straipsnyje aptarsime pagrindinę informaciją apie gesintuvus bei pateiksime rekomendacijas, kokį jų reikėtų rinktis kiekvienu individualiu atveju. 

Gesintuvas prie sienos

Susipažinkite – pagrindiniai gesintuvų tipai

Norint pasirinkti gesintuvą, kuris geriausiai atitiktų jūsų turimus poreikius, pirmiausia reikėtų susipažinti, kokie apskritai yra gesintuvų tipai. Štai, pagrindiniai jie:

  • Vandens putų gesintuvas. Jei užsidegė degios kietosios medžiagos: popierius, plastmasė, mediena, guma, degieji skysčiai: benzinas, spiritas, lakas, ar net elektros prietaisai, tuomet vandens gesintuvas bus išties geras pasirinkimas. Visgi, turėkite omenyje, jog juo negalima gesinti dujų arba aukštos įtampos elektros įrenginių. 

  • Miltelinis gesintuvas. Bene universaliausias gesintuvas, kurį galima naudoti įprastų medžiagų: medienos, popieriaus, gumos, plastmasės ir kt., degių skysčių, dujų ir elektrinių įrenginių gesinimui. Taip pat gera žinia ir tai, jog jo kaina yra prieinama kiekvienam.

  • Angliarūgštės gesintuvas. Šis gesintuvas gali būti naudojamas gesinti degius skysčius, dujas ar elektroninę įrangą, tačiau nėra toks veiksmingas, gesinant kietas, degias medžiagas. 

  • Šlapiosios chemijos gesintuvas. Įprastai naudojamas restoranų virtuvėse, kur yra tikimybė, kad užsiliepsnos aliejus ar riebalai. 

  • Kamuolinis gesintuvas. Jis naudojamas kaip papildoma gaisro gesinimo priemonė. Įvykus sprogimui, tokie gesintuvai suyra ir paskleidžia gesinančius miltelius.

Gesintuvų tipai

Koks gesintuvas tinka automobiliui?

Kada susipažinote su pagrindiniais gesintuvų tipais, laikas nuspręsti, koks gesintuvas reikalingas automobiliui. Pagal galiojančias priešgaisrinės saugos taisykles, kiekviename automobilyje visuomet turi būti ne mažesnės nei 1 kg talpos mašininis gesintuvas. Nors konkretus gesintuvo tipas nėra nurodytas, svarbu, jog jis turėtų garantiją ir galiojančius techninius patikrinimus, būtų funkcionalus. Įprastai rekomenduojama automobilyje turėti miltelinį arba angliarūgštės gesintuvą – kiekvienas iš jų puikiai atlieka savo funkciją ir gali padėti užgesinti įsiplieskusią ugnį. 

Kaip bebūtų, jei kyla klausimas, koks gesintuvas – miltelinis ar angliarūgštės – automobiliui tinka geriausiai, verta atkreipti dėmesį į pagrindinius jų skirtumus. Gesinant ugnį milteliniu gesintuvu, susidaro dūmų debesis. Būtent jis gali apsunkinti gesinimo procesą, kadangi suprasti, kur yra gaisro židinys, tampa sudėtinga. Taip pat šis gesintuvas palieka miltelių likučius, kurie gali pažeisti jautrią elektroninę įrangą. 

Tuo tarpu, angliarūgštės gesintuvas yra ne toks universalus, kaip miltelinis gesintuvas. Nors jis yra puikus pasirinkimas gesinti degius skysčius, dujas ar elektroninę įrangą, tačiau jis gali būti mažiau veiksmingas, gesinant užsiliepsnojusią medieną, popierių, gumą ar plastmasę. Taip pat angliarūgštės gesintuvas dažniau naudojamas mažiems gaisrams gesinti. 

Taigi, kurią iš šių priešgaisrinės saugos priemonių rinktis, priklauso nuo individualių poreikių. Gerai pagalvokite, su kokiais gaisro pavojais galėtumėte susidurti, vairuodami automobilį, ir pagal tai pasirinkite sau tinkamiausią gesintuvą. 

Kaip laikyti gesintuvą automobilyje ir kaip dažnai jį keisti? 

Reikia turėti omenyje, jog svarbu ne tik turėti gesintuvą transporto priemonėje, bet ir tinkamai jį čia laikyti. Tam gali itin pasitarnauti gesintuvo laikiklis, kurio pagalba saugiai įstatysite gesintuvą pasirinktoje vietoje. Dažniausiai jis yra montuojamas bagažinėje. Būtinai įsitikinkite, jog laikiklis yra lengvai pasiekiamoje vietoje. 

Taip pat prisiminkite, jog, pagal priešgaisrines saugos taisykles, gesintuvai turi galiojimo laiką ir tai yra vieneri metai. Kasmet kiekvienas vairuotojas turėtų atlikti gesintuvų patikrą tam skirtoje, specialioje vietoje ir taip užsitikrinti, jog gesintuvą užpildančių gesinimo medžiagų kiekis ir kokybė yra vis dar tinkama. 

Miltelinis gesintuvas

Kokį gesintuvą rinktis namams?

Jei norite jaustis saugūs savo namuose bei būti pasiruošę net ir pačioms netikėčiausioms situacijoms, tuomet ir čia jums reikalingas kokybiškas gesintuvas. Kadangi namų viduje dažniausiai kyla gaisrai, susiję su tokių medžiagų, kaip medienos, popieriaus, gumos, tekstilės ar plastmasės, užsidegimu, geriausias pasirinkimas – vandens putų gesintuvas. Be viso to, jis tinka ir degių skysčių bei elektros prietaisų gesinimui. 

Šis gesintuvas yra pripildytas šaldančiomis/impregnuojančiomis putomis, kurios, užpurkštos ant gaisro židinio, sudaro vandens plėvelę, neleidžiančią patekti deguoniui ir apsaugančią nuo pakartotinio užsidegimo. Vandens putos yra saugios naudoti uždaroje namų aplinkoje, kadangi jų sudėtyje nėra toksiškų medžiagų, galinčių pakenkti kvėpavimo takams. Negana to, vandens putų gesintuvas yra patogi priemonė, leisianti ugnį gesinti iš saugaus atstumo – 4-5 metrų. 

Jei svarstote, kokios talpos gesintuvas namams būtų geriausias pasirinkimas, vieno atsakymo nėra. Natūralu, jog kuo didesnė bus gesintuvo talpa, tuo didesnį plotą jis galės užgesinti. Būtent dėl to, rinkdamiesi, atkreipkite dėmesį į savo namų plotą. Žinoma, kad naudojimas būtų kuo efektyvesnis, įsitikinkite, jog jį pajėgsite nesunkiai pakelti ir pernešti iš vienos vietos į kitą. 

Taigi, tikimės, jog šis straipsnis buvo naudingas ir padės tinkamai pasirūpinti priešgaisrine sauga. Neatidėliokite, kadangi tai gali padėti išsaugoti turtą ar net gyvybę!

Partneriai