Atgal

Kokia darbo apranga įeina į aukštalipio įrangą?

Aukštalipio darbas gali būti labai įvairus: nuo daugiabučių langų valymo iki vėjo jėgainių aptarnavimo ar remonto darbų dideliame aukštyje. Kad ir kokios užduotys tai bebūtų, visas jas jungia vienas bendras bruožas – jos yra itin pavojingos. Būtent dėl to kiekvienas aukštalipis turi puikiai žinoti, su kokiais iššūkiais darbo metu jis gali susidurti, kokie yra darbo aukštyje saugos reikalavimai bei kokia aukštalipio įranga bei apranga šiam darbui turi būti naudojama. Jei jums visa ši informacija – taip pat aktuali, straipsnyje pateiksime svarbiausius aspektus, ką reikia žinoti, dirbant aukštalipio darbą. 

Pavojai, su kuriais susiduria aukštalipiai

Aukštalipiai savo kasdienybėje susiduria tikrai ne su vienu pavojumi, kas paverčia šį darbą itin sudėtingu ir rizikingu. Vienas pagrindinių jų, savaime suprantama, yra kritimas iš didelio aukščio. Tai gali nutikti dėl nestabilios atramos, įrangos gedimo ar žmogiškos klaidos. Būtent dėl to, prieš imdamiesi darbo ir prieš kildami į viršų ar leisdamiesi žemyn, aukštalipiai turi atidžiai apžiūrėti savo įrangą, ar ji nėra pažeista, ar netrūksta kokių nors elementų. 

Taip pat aukštalipiai savo darbo metu neretai susiduria su nepalankiomis oro sąlygomis. Stiprus vėjas, žema ar itin aukšta temperatūra, lietus, sniegas ir panašiai – visa tai gerokai apsunkina darbą, matomumą bei gali kelti pavojų jų saugumui. 

Aukštalipis virina konstrukciją

Aukštalipių mokymai – efektyvus būdas susipažinti su tinkama darbų sauga

Reikia turėti omenyje, jog bet kas būti aukštalipiu negali – šis žmogus turi būti specialiai apmokytas ir turėti atitinkamą pažymėjimą. Aukštalipių mokymai susideda iš neformalios darbo saugos programos, kurios metu įprastai yra:

  • Susipažįstama, su kokiais pavojais susiduria aukštalipiai darbo metu;

  • Mokomasi, kaip veikia kūnų judėjimo dėsniai, priklausomai nuo tuos kūnus veikiančių jėgų. 

  • Sužinoma, kokie yra aukštalipio darbo reikalavimai – kaip turėtų būti montuojami pastoliai, aikštelės, kaip naudojamos paaukštinimo priemonės, kaip atliekami rekonstrukcijos ir remonto darbai, kaip darbai turėtų būti atliekami kabant;

  • Nurodoma, kokios apsauginės darbo saugos priemonės turėtų būti naudojamos;

  • Sužinoma, kokie nelaimingi atsitikimai gali nutikti aukštyje, kaip jų reikėtų išvengti bei kaip turėtų būti suteikta pirmoji pagalba. 

Dažniausiai baigus šią mokymų programą, laukia praktinė dalis, kurios metu yra gyvai demonstruojama tokiam darbui reikalinga įranga ir darbo saugos priemonės. 

Aukštalipiai deda pastolius

Kokia apranga ir įranga yra reikalinga aukštalipiui?

Kaip jau supratote, norint dirbti aukštalipio darbą, reikalingi specialiai tam pritaikyti darbo rūbai, įranga bei kitos apsaugos priemonės. Kas liečia aprangą, neretai yra pasirenkami darbo puskombinezoniai ar darbo striukės ir kelnių komplektas. Šie rūbai turi būti su šviesą atspindinčiomis detalėmis, taip pat būti neperpučiami vėjo, neperšlampami, jei reikia, su pašiltinimu, kad, pasitaikius prastoms oro sąlygoms, galima būtų jaustis kuo įmanoma komfortiškiau. Aukštalipio batai taip pat turėtų nepraleisti drėgmės, turėti neslystantį padą, užtikrinantį kuo geresnį sukibimą. Kas liečia papildomas apsaugos priemones, visuomet turi būti naudojamas aukštalipio šalmas, apsaugantis galvą nuo įvairių krentančių dalelių ar smūgių, bei, jei reikia, darbo pirštinės, suteikiančios šilumos bei pagerinančios sukibimą, ir apsauginis skydelis

Įrangą, užtikrinančią, jog darbo metu darbuotojas nenukris ir liks sveikas, įprastai sudaro: aukštalipio diržai, aukštalipio virvės darbo pozicijai fiksuoti, saugos virvės, karabinai, kritimo sulaikymo blokas bei kita panaši įranga. 

Norint, kad būtų užtikrinta maksimali darbo sauga aukštyje, reikia tikrai nemažai įrangos ir specialiai tam pritaikytų drabužių, kitų priemonių. Dažniausiai visu tuo pasirūpina darbdavys, tad pačiam aukštalipiui dėl to nereikia sukti galvos. Svarbiausia, prieš darbo pradžią gerai patikrinti turimą įrangą ir priemones, kad jos būtų tinkamos naudoti ir puikiai apsaugotų. 

Aukštalipis lipa pastoliais

Kaip pasirinkti tinkamus darbo saugos drabužius, avalynę ir papildomas priemones?

Renkantis aukštalipio darbo saugos drabužius, avalynę ir papildomas priemones, reikia atkreipti dėmesį į jų kokybę. Įsitikinkite, jog jos yra pagamintos kruopščiai, iš aukščiausios kokybės medžiagų, kurios yra atsparios trinčiai, nepraleidžia vandens, apsaugo nuo vėjo ir šalčio. Visuomet atsižvelkite į vyraujančias oro sąlygas – tai leis geriausiai pasirinkti, kokia apranga šiuo metu reikalinga. 

Taip pat labai svarbu, jog apranga būtų patogi bei leistų laisvai judėti. Ne paslaptis, jog aukštalipiams neretai reikia kažką pasiekti, išsitiesti ar pasilenkti, todėl drabužiai, nevaržantys judesių, yra tikrų tikriausia būtinybė. Be to,  atkreipkite dėmesį, ar darbo rūbai turi papildomų kišenių – jos gali būti naudingos, jei norite visuomet po ranka turėti pačius reikalingiausius daiktus. 

Galiausiai, darbo rūbai turi būti su šviesą atspindinčiais elementais, kurie užtikrins, jog aplinkiniai jus pastebės. Ypatingai tai aktualu dirbant netoliese kelių ar esant prastam apšvietimui. Na, o darbo batai, skirti aukštalipiams, turi būti komfortiška, būti neslidžiu padu. Jei darbo vietoje galite susidurti su krentančiais daiktais ar atsitiktiniais smūgiais, pagalvokite apie avalynę, kuri būtų su metaline nosele. 

Taigi, tikimės, jog šis straipsnis buvo naudingas ir padėjo iš arčiau pažvelgti į aukštalipio darbą. Jei ieškote darbo saugą užtikrinančių drabužių, avalynės bei kitų priemonių, pasižvalgykite Ketrona.lt internetinės parduotuvės kataloge, kur rasite itin platų jų asortimentą!
Partneriai