Atgal

Kaip susidaro smalkės ir kaip nuo jų apsisaugoti?

Atslinkus rudeniui ir namuose nukritus temperatūrai, prasideda šildymo sezonas. Nors tai turėtų asocijuotis su jaukiu bei maloniu laiku namuose, visgi reikėtų turėti omenyje, jog šiuo metu galima susidurti ir su tam tikromis rizikomis. Kadangi dalis žmonių Lietuvoje šildosi kietuoju kuru, krosnyse gali susidaryti smalkės arba kitaip anglies monoksidas. Tai – degimo metu išsiskiriančios dujos, kurias itin sunku pastebėti bei kurios gali sukelti tam tikrus sveikatos sutrikimus ar net mirtį. Būtent dėl to labai svarbu tiksliai suprasti, kaip susidaro smalkės, kaip nuo jų apsisaugoti bei kokios pirmosios pagalbos imtis, jei įtariate apsinuodijimą. 

Židinys namuose

Kaip susidaro smalkės (CO)?

Jei jums kyla klausimas, kaip atsiranda smalkės, pabandysime tai paaiškinti kuo suprantamiau. Anglies monoksidas (CO) arba smalkės susidaro nevisiškai sudegus organiniams junginiams, t. y. jiems iki galo nesioksidavus, ir jis gali išsiskirti šildant namus kietuoju kuru, veikiant transporto priemonėms, buitiniams prietaisams ar elektriniams įrankiams. Smalkės susidaro, degant kurui, kurio sudėtyje yra anglies. Dažniausia to priežastis – deguonies trūkumas. Pavyzdžiui, anglies monoksidas gali pradėti kauptis per anksti uždarius krosnies sklendę. 

Taip pat anglies monoksido kaupimosi rizika itin padidėja tuomet, kai tokie prietaisai, kaip krosnys ar dujinės viryklės, yra netinkamai prižiūrimi, pavyzdžiui, užsikemša kaminas. Dėl to reikėtų reguliariai tikrinti krosnis, židinius, kaminus ar dujinius katilus, kad išvengtumėte šių kenksmingų dujų kaupimosi.

Verta žinoti, jog vieta, kur kaupiasi smalkės patalpoje, yra palubė, kadangi šios dujos yra lengvesnės už orą. Tačiau, nepriklausomai nuo to, jos itin greitai pasklinda kambaryje ir žmogui gali būti sukeliami apsinuodijimo simptomai ar net ištikti mirtis. 

Smalkės, einančios nuo židinio

Simptomai, apsinuodijus smalkėmis

Labai svarbu suprasti ne tik tai, kaip susidaro smalkės, bet ir kokie simptomai gali kilti, jomis apsinuodijus. Įkvėptas anglies monoksidas jungiasi prie kraujo hemoglobino vietoje deguonies, todėl gali būti pažeidžiamos visos organizmo sistemos, ypatingai smegenys. 

Tai, kokią žalą žmogui padarys anglies monoksidas, lemia, kiek ilgai jis juo kvėpuos. Jei yra lengvas apsinuodijimas, smalkės sukelia galvos svaigimą, skausmą, pulsavimą smilkiniuose, padažnėjusį kvėpavimą, dusimą, pykinimą ar vėmimą. Esant stipriam apsinuodijimui, sutrinka žmogaus orientacija, jis nebesupranta, kur yra, bei nebesugeba išeiti iš patalpos, kurioje yra smalkių, gali prarasti sąmonę, oda ir gleivinė pamėlynuoja. Visa tai gali sukelti net staigią mirtį. 

Jei svarstote, ar smalkės turi kvapą, spalvą ar kokią kitą savybę, pagal kurią jas būtų galima atskirti, deja, turime nuvilti, kadangi šios dujos yra itin sunkiai atpažįstamos, jos neturi nei skonio, nei kvapo, nei spalvos. Būtent dėl to, jei pastebėjote kažkurį iš šių simptomų, nieko nelaukite ir kuo greičiau atidarykite langus, patalpą išvėdinkite ir išeikite į lauką. Na, o jei nukentėjusiojo būklė bloga, jis nebesiorientuoja ar yra praradęs sąmonę, padėkite jam išeiti į gryną orą ar išneškite jį. Taip pat gali padėti ir apsinuodijusio žmogaus paguldymas ant kairiojo šono, kad galėtų laisvai kvėpuoti ir neužspringti. Suteikdami pirmąją pagalbą, nedelsdami kvieskite greitąją. 

Smalkių detektorius – puiki prevencinė priemonė

Kadangi anglies monoksidas yra žmogaus pojūčiais neaptinkamos dujos, rekomenduojama į pagalbą pasitelkti specialiai tam sukurtą priemonę – smalkių detektorių. Jis leis apsisaugoti nuo šių dujų patekimo į namus, biurą ar kitą patalpą. Smalkių detektorius yra įrenginys, kuris elektrocheminiu būdu atpažįsta net ir nedidelius anglies monoksido kiekius. Sensorių sudaro elektrolito tirpalas ir trys elektrodai: darbinis, priešinis bei ataskaitos. Smalkėms patekus į jutiklio elementą, jos reaguoja su elektrolito tirpale esančiu vandeniu ties darbiniu elektrodu. Taip susidaro hidroksido jonai ir elektronai, kurie sukuria elektros srovę tarp darbinio ir priešinio elektrodo. Srovės dydis yra tiesiogiai proporcingas smalkių koncentracijai ore. Aptikus pavojingą koncentraciją ore, šis detektorius paleidžia garsinį signalą. Tai yra veiksminga priemonė, leisianti apsaugoti savo ir savo šeimos narių sveikatą. 

Smalkių ir dūmų detektorius – priešgaisrinė sauga, kuria būtina pasirūpinti kiekvienam. Kadangi anglies monoksidas yra lengvesnis už orą ir kyla aukštyn, geriausia, jog smalkių detektorius būtų sumontuotas ant lubų. Taip pat jie turėtų būti įrengti kiekviename namo aukšte, ypač šalia miegamųjų vietų. 

Namų krosnelė

Kur įsigyti smalkių detektorių?

Jei ieškote smalkių detektoriaus, tačiau nežinote, kur galėtumėte jį įsigyti, siūlome jo pasižvalgyti Ketrona.lt internetinėje parduotuvėje. Čia rasite platų priešgaisrinės saugos priemonių asortimentą itin gera kaina. Visos jos yra atrinktos itin kruopščiai, todėl pasižymi aukšta kokybe bei atitinka visus keliamus standartus. Būtent dėl to galėsite būti užtikrinti, jog išsirinktas detektorius puikiai atliks savo funkciją ir ilgai tarnaus. Taip pat kiekviena prekė čia turi savo puslapį su išsamiu aprašymu, padedančiu nuspręsti, kuri iš jų geriausiai tiktų būtent jums. 

Išsirinkę dominantį detektorių, įsidėkite jį į krepšelį, pasirinkite patogiausią atsiskaitymo ir pristatymo būdą bei laukite, kol užsakymas pasieks jus. Ketrona.lt komanda dirba itin operatyviai!

Partneriai