Atgal

Gesintuvų tipai – kaip žinoti, kokio reikia?

Jei jums svarbi priešgaisrinė sauga ir norite ja pasirūpinti tinkamai namuose, darbo vietoje ar automobilyje, gesintuvai yra kaip tik tai, ko jums gali prireikti. Nors iš pirmo žvilgsnio šios gaisro gesinimo priemonės atrodo gana panašiai, iš tiesų yra keli gesintuvų tipai, kurie yra naudojami skirtingiems gaisrams gesinti. Būtent dėl to labai svarbu žinoti, kokiomis savybėmis kiekvienas iš jų pasižymi, kad galėtumėte pasirinkti teisingai. Jei įdomu, kaip tik šiame straipsnyje aptarsime, į kokias klases yra klasifikuojami gaisrai, kokie yra gesintuvų tipai bei į kokius kriterijus reikėtų atsižvelgti, renkantis vieną jų sau. 

Gesintuvas prie laivo

Gaisrų klasės  - ką kiekviena iš jų reiškia?

Priklausomai nuo to, kokia medžiaga užsidegė, gaisrai yra skirstomi į 5 pagrindines klases. Identifikavus ją, galima kur kas lengviau pasirinkti gesintuvą, pritaikytą naudoti konkrečiam gaisrui gesinti. Pagal gaisrinę saugą, yra išskiriamos tokios pagrindinės gaisrų klasės:

  • A klasės gaisrai. Jų metu dega kietos, degios medžiagos, dažniausiai – organinės kilmės. Tai gali būti: mediena, popierius, tekstilė, guma, plastmasė bei kitos panašios medžiagos. 

  • B klasės gaisrai. Tokie gaisrai kyla, kai užsidega degūs skysčiai arba medžiagos, turinčios savybę lydytis. Tai gali būti: naftos produktai, benzinas, riebalai, alkoholis, lakas ir kita. 

  • C klasės gaisrai. Dega dujos. Keli pavyzdžiai: vandenilis, propanas, gamtinės dujos, acetilenas ir kita.

  • D klasės gaisrai. Ši klasė yra priskiriama gaisrams, kurių metu dega metalai ir jų lydiniai. Tai gali būti: litis, kalis, natris bei kita. 

  • E klasės gaisrai. Gaisras kyla, kai užsidega elektros įranga, kuria teka elektros srovė iki 1000V. 

Gesintuvo paleidimas

Gesintuvų tipai – kokiomis savybėmis jie pasižymi?

Taip pat, norint įsigyti sau tinkamiausią gesintuvą, reikėtų žinoti, į kokius tipus jie yra skirstomi. Kiekvienas iš jų pasižymi tam tikromis savybėmis, kurias būtina žinoti, siekiant rasti turimus poreikius geriausiai atitinkantį gesintuvą:

  • Vandens putų gesintuvas. Jis yra idealus pasirinkimas A ir B klasės gaisrams gesinti. Toks gesintuvas yra užpildytas šaldančiomis/impregnuojančiomis vandens putomis, kurios užpurkštos ant gaisro židinio sudaro plėvelę, neleidžiančią patekti deguoniui ir apsaugančią nuo pakartotinio užsidegimo. Kadangi užpildo sudėtyje nėra toksiškų medžiagų, vandens putų gesintuvas puikiai tinka namams. 

  • Miltelinis gesintuvas. Vienas universaliausių gesintuvų, kuris gali būti naudojamas kovoti su A, B, C, D ir E klasės gaisrais. Dėl tokio universalumo ir prieinamos kainos dažnai yra naudojamas kaip automobilinis gesintuvas. 

  • Angliarūgštės gesintuvas. Efektyviausiai gesina B, C ir E klasės gaisrus. Nors gali būti naudojamas ir A klasės gaisrams, tačiau degančias kietas medžiagas gesina ne taip gerai, kaip kiti gesintuvai. 

  • Kamuolinis gesintuvas. Tai – papildoma gaisro gesinimo priemonė, kuri, įvykus sprogimui, suyra ir paskleidžia gesinančius miltelius. 

Gesintuvai patalpoje

Kaip pasirinkti sau tinkamiausią gesintuvą?

Kadangi gesintuvų asortimentas – tikrai labai platus, net ir žinant gaisrų klases bei šių gesinimo priemonių tipus, gali būti sunku pasirinkti sau geriausiai tinkantį. Kad tai būtų bent kiek lengviau padaryti, kviečiame susipažinti su pagrindiniais patarimais, į ką reikėtų atkreipti dėmesį, renkantis gesintuvą:

  • Įvertinkite gaisro pavojų. Pagalvokite, kur norėsite naudoti gesintuvą – namuose, darbo vietoje ar automobilyje, bei kokie gaisro pavojai čia slypi. Apžiūrėkite aplinką ir nustatykite, kokios medžiagos galėtų užsidegti. Dažniausiai namams ir biurams yra pasirenkamas vandens putų arba miltelinis gesintuvas. Automobiliui – miltelinis arba angliarūgštės. 

  • Atsižvelkite į gesintuvo talpą. Ar jums reikalingas gesintuvas 2 kg, ar gesintuvas 6 kg talpos? Talpos gali būti pačios įvairiausios, tačiau įprastai automobiliui yra pasirenkamas mažesnis gesintuvas, bent 1 kg talpos, o namams ar biurui – didesnis (4 kg, 6 kg ar 9 kg talpos), galintis užgesinti didesnį plotą. 

  • Nuspręskite, ar norite automatinio gesintuvo. Kaip galima suprasti iš pavadinimo, automatinis gesintuvas aktyvuojasi pats, kai karštis sulaužo temperatūros kapsulę. Tokiu būdu per gesintuvo vožtuvą į ugnies židinį yra automatiškai išstumiama gesinimo medžiaga. 

  • Atkreipkite dėmesį, ar gesintuvas yra sertifikuotas bei ar atitinka saugos standartus. Šią informaciją dažniausiai galite rasti prekės aprašyme. 

  • Nusistatykite, kokį biudžetą galite skirti gesintuvui. Gesintuvas ir jo kaina gali varijuoti, priklausomai nuo to, koks yra jo tipas, kokia yra jo talpa, kas yra jo gamintojas, ar yra automatinis ar ne. Gera žinia, jog Ketrona.lt internetinėje parduotuvėje šios ir kitos gaisro gesinimo priemonės yra ne tik aukštos kokybės, bet ir pasižymi itin prieinama kaina, tad tinkama priešgaisrine sauga galės pasirūpinti kiekvienas. 

Turėkite omenyje, jog įsigijus gesintuvą, taip pat rekomenduojamas ir gesintuvo laikiklis, kuris užtikrintų, jog ši priemonė būtų laikoma saugiai, patogiai prieinamoje vietoje. Negana to, nepamirškite, jog tam, kad gesintuvas veiktų tinkamai, jis turi būti periodiškai tikrinamas. Tai leis matyti, kiek galioja gesintuvas, ar jis vis dar yra tinkamas naudoti. Rekomenduojama tokią patikrą atlikti ne rečiau kaip kartą per metus. Įsigykite gesintuvus Ketrona.lt!
Partneriai