Atgal

Dujų nuotėkis - kaip išvengti pavojaus?

Kiekvienam žmogui viena svarbiausių atsakomybių turėtų būti užtikrinti savo namų ir juose gyvenančių žmonių saugumą. Nors tai turėtų būti savaime suprantamas dalykas, ne visi žino, kaip tinkamai tuo pasirūpinti. Vienas iš žingsnių – užkirsti kelią dujų nuotėkiui savo namuose. Laiku jo nepastebėjus ir nesiėmus reikiamų priemonių, dujų nutekėjimas gali sukelti milžinišką pavojų, nuo gaisro iki sprogimo ar neigiamo poveikio sveikatai. Tad, kad to būtų galima išvengti, šiame straipsnyje pateiksime daugiau informacijos apie dujų nutekėjimą bei pakalbėsime apie prevencijos priemones, galinčias įspėti apie šį pavojų. 

Dujų balionas

Pavojingiausių dujų nuotėkių tipai

Įprastai gyvenamuosiuose namuose gali įvykti trijų pagrindinių tipų dujų nuotėkis: gamtinių dujų, anglies monoksido ir propano. Kad būtų lengviau suprasti, kokiomis savybėmis kiekvienas iš šių nuotėkių pasižymi, aptarkime juos atskirai:
  • Gamtinių dujų nuotėkis. Gamtinės dujos yra bespalvės, beskonės ir bekvapės, dėl ko jų nutekėjimą bute ar name labai sunku pastebėti. Tad, buvo priimtas sprendimas į šias dujas įterpti metantiolį arba kitaip metilo merkaptaną, organinį sieros junginį, kuris jas pažymėtų ir skleistų nemalonų kvapą, panašų į supuvusių kiaušinių. Tokiu būdu visada galima aiškiai žinoti, kada patalpoje yra gamtinių dujų nuotėkis. Tiesa, ieškodami šio dujo nuotėkio, jokiu būdu nenaudokite degtukų ar žiebtuvėlio, kadangi tai gali sukelti gaisrą ar sprogimą. 
  • Anglies monoksido nuotėkis. Anglies monoksidas arba kitaip smalkės susidaro tuomet, kai pilnai nesioksiduoja organiniai junginiai, tokie kaip kietasis kuras (malkos, briketai ar anglies granulės). Dažniausia to priežastis – deguonies trūkumas, pavyzdžiui, kai per anksti yra uždaroma krosnies sklendė. Šios dujos yra bekvapės ir bespalvės, bei yra itin pavojingos žmogaus sveikatai, kadangi gali sukelti nemalonius ir pavojingus simptomus: galvos skausmą, svaigimą, pulsavimą smilkiniuose, dusimą, pykinimą, vėmimą, nesiorientavimą erdvėje, sąmonės praradimą, o tam tikrais atvejais net ir mirtį. Būtent dėl to labai svarbu kuo greičiau pastebėti šių dujų nuotėkį.

  • Propano nuotėkis. Juo yra pripildomi dujų balionai. Skirtingai nei gamtinės dujos ar anglies monoksidas, propanas yra sunkesnis už orą, todėl jis yra linkęs kauptis palei žemę. Taip pat jis turi aštrų kvapą, kurio neįmanoma nepastebėti. Nutekėjusios propano dujos yra sprogios, jos išstumia orą ir dėl to sukelia didelį sprogimo ar uždusimo pavojų patalpoje. 

Vamzdžio čiaupas

Dujų nuotėkio daviklis – patikima priemonė pastebėti nuotėkį

Viena patikimiausių priemonių, kaip dujų nuotėkis bute gali būti greitai pastebėtas, yra dujų nuotėkio daviklis. Jo pagalba gali būti nustatomas buitinių dujų, suskystintų dujų ar gamtinių dujų nuotėkis. Kadangi jis yra pagamintas, naudojant šiuolaikines, pažangias technologijas, savo funkciją atlieka itin tiksliai ir greitai. 

Dujų nuotėkio detektorius ir jo veikimo principas yra pagrįstas tuo, jog jis reaguoja į ore pasklidusias dujas bei skleidžia linijinį įtampos signalą. Jei dujų tankis pasiekia nustatytą rodiklį, prietaisas ima siųsti garsinį bei optinį signalą, įspėjantį visus, esančius namuose, jog reikia kuo skubiau imtis atsargumo priemonių. Šį detektorių labai paprasta naudoti, o taip pat jo kaina yra prieinama kiekvienam. 

Visgi, reikėtų turėti omenyje, jog šis dujų nuotėkio ieškiklis įprastai yra nepritaikytas nustatyti anglies monoksido koncentracijos. Jei tai yra aktualu, rekomenduojame pasirūpinti specialiai tam pritaikytu prietaisu – smalkių detektoriumi. Jis elektrocheminiu būdu atpažįsta net ir nedidelius šių pavojingų dujų kiekius, todėl gali padėti apsaugoti sveikatą ar net gyvybę. 

Ką daryti, įtariant dujų nuotėkį bute ar name?

Jei įtariate, jog jūsų namuose nutekėjo dujos, pasistenkite per daug nepanikuoti. Atsidūrus tokioje situacijoje, ESO rekomenduoja atlikti šiuos veiksmus:

  • Saugioje aplinkoje, kurioje neužuodžiate dujų kvapo, praneškite apie dujų nuotėkį ESO Dujų avarinei tarnybai telefonu 1804;

  • Išjunkite dujinius prietaisus;

  • Uždarykite uždarymo įtaisus (čiaupus), esančius prieš dujinius prietaisus;

  • Vėdinkite patalpą, atidarydami joje visus įmanomus langus ir duris;

  • Nesinaudokite įvairiais ugnies šaltiniais: degtukais, žiebtuvėliais, nerūkykite, nekurkite atviros ugnies, o jei ji dega, būtinai užgesinkite. 

  • Nenaudokite elektros prietaisų, ryšio įrangos, jungiklių, kištukų, durų skambučių ir panašiai;

  • Praneškite apie problemą kitiems gyventojams.

Tai yra pagrindiniai patarimai, kuriais reikėtų vadovautis, įtariant dujų nuotėkį bute ar name. Atlikus šiuos veiksmus, pasirinkite saugią vietą, kurioje nejaustumėte dujų kvapo, ir laukite pagalbos. 

Darbininkas, taisantis dujų vamzdžius

Kur įsigyti dujų nuotėkio daviklį internetu?

Jei ieškote dujų nuotėkio daviklio, tačiau nežinote, kur jį pirkti būtų geriausia – siūlome išbandyti internetinę parduotuvę Ketrona.lt. Ji – ilgametė lyderė, nuo 1999 metų siūlanti patikimas darbo ir priešgaisrinės saugos priemones bei sprendimus tiek įmonėms, tiek fiziniams asmenims. Parduotuvės asortimentą sudaro tik kokybiški, patikimi ir naujausių technologijų pagalba sukurti dujų nuotėkio davikliai. Ketrona.lt komanda siekia, jog kiekvienas namų ūkis galėtų pasirūpinti tinkama priešgaisrine sauga, todėl detektoriai, esantys kataloge, pasižymi itin gera kaina, prieinama visiems. Įsitikinkite tuo patys ir įsigykite vieną iš šių įrenginių jau dabar!

Partneriai