Atgal

Kaip užtikrinti darbo saugą statybose?

Ne paslaptis, jog statybų sektorius yra viena iš svarbiausių ekonomikos dalių Lietuvoje, sudaranti nemažą dalį šalies BVP. Visgi, nors statybos verslas klesti ir šioje srityje galima tikrai neblogai uždirbti, ne visi darbdaviai teisingai įvertina čia kylančias rizikas ir nepasirūpina tinkama darbo sauga. Saugi darbovietė – turėtų būti kiekvienos įmonės prioritetas, jog būtų galima išvengti įvairių nelaimingų atsitikimų, susižalojimų ar net mirtinų atvejų. Kad visa tai būtų bent kiek lengviau įgyvendinti, šiame straipsnyje aptarsime, kokios yra pagrindinės darbo saugos priemonės ir reikalavimai, užtikrinantys sklandų darbą statybvietėje. 

Tinkamai įvertinkite rizikas, kylančias statybvietėje, ir pavojingas zonas

Visų pirmiausia, darbdaviai turėtų tinkamai įvertinti, su kokiais iššūkiais ir rizikomis gali susidurti jų darbuotojai statybvietėje. Statybų aikštelėje turėtų būti pakabinti darbo saugos ženklai, informuojantys apie tam tikrus pavojus, pavojingas zonas (pvz.: kliūtis, žemą temperatūrą, magnetinį lauką ir pan.) ar suteikiantys reikiamą informaciją (pvz.: vestų link avarinio išėjimo, informuotų, kad būtina naudoti apsauginį veido skydelį ir kt.). Taip pat, nors darbas šiame sektoriuje – nuolat kinta, tačiau, atsižvelgiant į rizikas, būtina nusistatyti aiškias taisykles, kurių visada reikėtų laikytis darbo metu. Viena jų – statybininkai turėtų naudoti apsaugos priemones, kuriomis pasirūpintų darbdaviai. Tai gali būti: darbo saugos batai, rūbai, darbo saugos akiniai, darbo pirštinės bei kita.

Statybininkai stebi pastatus

Pasirūpinkite kokybiška darbo saugos apranga

Kad darbo sauga įmonėje būtų aukščiausio lygio, būtina pasirūpinti ne bet kokiomis apsaugos priemonėmis. Jos turėtų būti geros kokybės, pagamintos iš patvarių medžiagų. Statybininko darbo saugos apranga dažniausiai yra sudaryta iš apsauginių darbo batų, drabužių: kelnių, puskombinezonių, švarkų ir striukių, pirštinių bei tokių saugos priemonių kaip ausinės, apsauginiai šalmai, apsauginiai darbo akiniai, apsauginės kaukės ir puskaukės bei kita. Statyboms pritaikyti drabužiai ir avalynė skiriasi nuo įprastų, kasdien naudojamų. Priklausomai nuo poreikių, jie gali būti su papildomais elementais, apsaugančiais nuo smūgių, su šviesą atspindinčiomis detalėmis ar pagaminti iš neperšlampamų, vėjui atsparių ir nepraduriamų medžiagų. Visą darbui pritaikytą aprangą ir papildomas saugos priemones galite rasti Ketrona.lt internetinėje svetainėje. Čia visos prekės yra itin kruopščiai atrinktos, todėl kad ir kurią iš jų nuspręsite įsigyti, tikrai nepasigailėsite – ji tarnaus puikiai. 

Reguliariai organizuokite darbo saugos kursus

Taip pat, kadangi statybų sektoriuje darbuotojai dažnai keičiasi, būtina, jog darbo saugos kursai būtų vykdomi reguliariai. Tokiu būdu nauji darbuotojai yra supažindinami su rizikomis, kylančiomis darbe,  priemonėmis, padėsiančiomis viso to išvengti, ir pagrindiniais darbo saugos reikalavimais, o statybininkai, kurie šį darbą dirba jau kurį laiką, turi progą atnaujinti savo žinias. Darbo saugos mokymai turėtų būti organizuojami darbdavių iniciatyva. Tiesa, verta paminėti ir tai, jog Lietuvos statybos įmonėse dirba nemaža dalis užsieniečių, kuriems gali būti įprasta dirbti kitaip bei kurių požiūris į apsaugos priemones gali reikšmingai skirtis. Dėl to, kad visi reikalavimai būtų aiškiai suprantami, būtinai suorganizuokite darbo saugos kursus, kurie padės susipažinti su mūsų šalyje galiojančia tvarka. Geriausia, jog jie būtų vykdomi bent du kartus per metus. 

Statybininkas mūrija sienas

Žinokite, koks yra darbo saugos įstatymas statybų sektoriuje

Darbo saugos įstatymas nurodo konkrečias gaires, kurių reikia laikytis statybos aikštelėje. Būtina turėti omenyje, jog darbuotojas turi teisę atsisakyti dirbti, jei kyla pavojus sveikatai ar jo gyvybei. Atsidūręs tokioje situacijoje, jis turėtų aiškiai įvardinti saugias bei sveikas darbo sąlygas, kurių nesuteikia darbdavys. Jei net ir tada darbdavys atsisako panaikinti šiuos trūkumus, statybininkas turėtų kreiptis į valstybinę darbo inspekciją, kuri padėtų šį ginčą išspręsti. Labai svarbu saugoti savo sveikatą ir į darbo saugos neatitikimus nenumoti ranka. Tai gali padėti išvengti įvairių sveikatos problemų ar net išsaugoti gyvybę. 

Tiesa, įstatymai ir teisės aktai nuolat keičiasi ir yra atnaujinami. Portale e-tar.lt yra talpinami visi su darbo sauga ir statyba susiję įstatymai bei reglamentai. Išgirdę apie pasikeitimus, būtinai jame apsilankykite, kad susipažintumėte su naujausia informacija. 

Statybininkai stato pastatą

Pasitelkite specialistų pagalbą

Jei sunku suprasti, kokia turėtų būti tinkama darbų sauga statybvietėje, nebijokite kreiptis į specialistus, kurie supažindins su galiojančiais saugos reikalavimais bei parekomenduos geriausiai tinkančias priemones, padėsiančias visa tai įgyvendinti. Dažniausiai yra parengiamas planas, kuris padėtų įvykdyti visus galiojančius teisės aktų reikalavimus, užtikrinant saugias darbo sąlygas. Vis populiarėja ir laisvai samdomų darbo saugos specialistų paslaugos. Pasirinkus jas, visi įmonės darbuotojai, kurių pareigos nesusijusios su darbų sauga, gauna apie tai aktualią informaciją. Tokiu būdu užtikrinama atitiktis, išvengiama baudų bei sumažėja nelaimingų atsitikimų rizika. Tuo pačiu metu taupomas tiek jūsų, tiek kitų įmonės darbuotojų laikas. 

Tinkama darbo sauga yra tai, kas padės kiekvienam verslui pasirūpinti savo darbuotojų gerove. Būkite įmonė, į kurią galima lygiuotis bei kuri į savo vykdomą veiklą žiūri atsakingai! 

Partneriai