• Titulinis
  • Naujienos
  • Kiek uždirba gaisrininkai ir kaip galima sutaupyti perkant aprangą?
Atgal

Kiek uždirba gaisrininkai ir kaip galima sutaupyti perkant aprangą?

Ne paslaptis, jog ugniagesio profesija jaunam žmogui šiuo metu neatrodo tokia patraukli ir prestižinė, kaip galėtų būti. Ir visai ne be reikalo. Nemaža dalis ugniagesių teigia, jog gaisrininko alga tikrai neatspindi to, koks pavojingas ir sudėtingas šis darbas yra. Kai kuriems iš jų - net labai sunku sudurti galą su galu. Negi taip yra iš tiesų? Šiame straipsnyje aptarsime, kokia yra gaisrininkų alga, kaip ji keitėsi, su kokiais pavojais jie susiduria bei kokios yra gaisrininkų darbo sąlygos. 

Ugniagesys gelbėtojas

Gaisrininko alga – kokia ji dabar ir kaip keitėsi? 

Kadangi viešojoje erdvėje galima girdėti tikrai daug kalbų, jog ugniagesių alga yra gerokai per maža, įsitikinkime tuo patys ir pažvelkime, kokia ji yra dabar bei kaip ji pastaruoju metu keitėsi. Gaisrininko atlyginimas 2023 metų I ketvirtį buvo 1510,83 EUR, o II ketvirtį siekė 1604,61 EUR, neatskaičius mokesčių. Tuo tarpu, 2022 metais vidutinis mėnesio darbo užmokestis „ant popieriaus“ buvo 1461,71 EUR. Kaip galime matyti, tikėtina, jog šių metų vidutinis mėnesio darbo užmokestis bus kiek didesnis. Visgi, reikėtų nepamiršti, jog tai – bruto atlyginimas, kas reiškia – jei ugniagesys praėjusį mėnesį gavo 1604,61 EUR, į jo banko sąskaitą bus pervedama tik 1031,56 EUR. Na, o jei dar yra papildomai kaupiama pensijai, ši suma dar labiau sumažėja. 

Gaisrininko apranga

Ar gaisrininkų alga tikrai pakankama?

Kadangi jau susipažinome, kiek uždirba gaisrininkai, dabar pasvarstykime, ar šis atlyginimas tikrai yra pakankamas. Visų pirmiausia, siekiant tapti ugniagesiu, reikia baigti specialią ugniagesio gelbėtojo modulinę profesinio mokymo programą, kuri trunka 6 mėnesius. Norintiems tobulėti, atlikti gaisrų gesinimo ir gelbėjimo darbus, vadovauti gelbėjimo operacijoms, būti civilinės saugos ar priešgaisrinės priežiūros specialistu – puikus pasirinkimas gaisrinės saugos studijos universitete, kurios trunka 4 metus ir kurias baigus įgyjamas bakalauro diplomas. 

Taip pat reikėtų nepamiršti ir to, jog gaisrininko darbas yra labai sunkus ir pilnas pavojų. Štai, keli pavyzdžiai, su kokiomis rizikomis tenka susidurti ugniagesiams jų kasdienybėje:

  • Fiziniai pavojai. Ugniagesiai gelbėtojai darbo metu gali nudegti, įkvėpti dūmų, smalkių, susižaloti dėl griūvančių konstrukcijų. Visa tai gali lemti net tam tikrų ligų išsivystymą, tokių kaip astma, nuolatinis kosulys, širdies ligos, plaučių uždegimai ir kita. 

  • Psichologinė būsena. Be fizinių traumų, ugniagesių komandos neretai patiria ir psichologines traumas, ypač masinių nelaimių atvejais. Būtent gaisrininkai pirmieji atvyksta į įvykio vietą bei susiduria su ten tvyrančiu stresu ir pavojais. Reikia paminėti, jog neretai gelbėtojai tampa ir traumuojančio įvykio liudininkais, kas gali palikti neišdildomą pėdsaką jų atmintyje – psichologinę traumą. Kartais tai gali sukelti ir nemigą, nuolatinį nerimą ar depresiją. 

  • Trūksta pusiausvyros gyvenime. Kilus dideliems gaisrams ar stichinėms nelaimėms, reikalingi ugniagesiai, nepriklausomai nuo to, ar tvarkaraštyje buvo numatyta išeiginė diena ar ne. Tokių situacijų metu gelbėtojams tenka dirbti ilgas valandas, nesilaikant grafiko ir jame nurodytų darbo valandų. Visa tai gali apsunkinti asmeninį gyvenimą ar net trukdyti šeimyniniam gyvenimui. 

Taigi, iššūkių ugniagesių darbe – tikrai netrūksta. Būtent dėl to kiekvienas iš jų turėtų būti tinkamai įvertintas. Tikimės, jog artimiausioje ateityje gaisrininkų alga bus gerokai aukštesnė ir kad bent taip galėsime atsidėkoti už jų pasiryžimą rizikuoti savo sveikata bei gelbėti kitų žmonių gyvybes. 

Gaisrininkas, gesinantis ugnį

Kaip galima sutaupyti, renkantis gaisrininko aprangą?

Nors tai, kokia turėtų būti gaisrininko apranga ir koks biudžetas jai yra skiriamas, įprastai nustato Vidaus reikalų ministerijos Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, kartais vieną ar kitą darbo saugos priemonę tenka įsigyti ir patiems ugniagesiams. Gaisrininkų aprangą dažniausiai sudaro:

  • Ugniagesio drabužiai. Gaisrininko apsauginis kostiumas turėtų būti patogus, nevaržantis judesių, pagamintas iš vandeniui ir vėjui atsparių, nedegių medžiagų, būti su šviesą atspindinčiais elementais.

  • Ugniagesio batai. Svarbiausi bruožai, jog avalynė būtų atspari ugniai, mechaniniams pažeidimams, turėtų neslystantį guminį padą, užtikrinantį gerą sukibimą. 

  • Ugniagesio pirštinės. Pagamintos iš karščiui atsparios apdailos, apsaugančios nuo karščio ir įpjovimų, cheminių medžiagų poveikio. 

  • Ugniagesio šalmai. Tvirti, apsaugantys nuo krentančių konstrukcijų. 

Kadangi gaisrininkų atlyginimas ir taip nėra toks, kuriuo būtų galima didžiuotis, rekomenduojama aprangą ar kitas apsaugos priemones pirkti patikimose internetinėse parduotuvėse, taikančiose geriausią kainos ir kokybės santykį. 

Viena tokių yra Ketrona.lt. Čia parduodama ugniagesių apranga yra kruopščiai atrinkta – ji ne tik pagaminta iš aukštos kokybės, nedegių bei neperšlampamų medžiagų, bet ir yra sertifikuota, atitinka aukščiausius apsaugos lygius. Tai liečia ir pačius drabužius, ir papildomas apsaugos priemones, tokias kaip ugniagesio pirštinės ir ugniagesio šalmai. Tad, turėkite omenyje, nors kaina – labai aktualus kriterijus, renkantis ugniagesiams skirtą aprangą, tačiau visų svarbiausia – reikia nepamiršti kokybės. Kaip tik Ketrona.lt siūlo geriausią kainos bei kokybės santykį. Nieko nelaukite ir įsitikinkite tuo patys!

Partneriai